Spring til indhold Spring til søgning på Forsvaret.dk Spring til højrebar
1. Eskadre
Forsvarets logo
16. maj 2012

Indholdsområde

 
Rejsebrev nr. 1 2006 fra SVANEN og TYRA 
SVANEN og THYRA ved kaj
Følg kadetaspiranter på 4 ugers sejlads, hvor de teoretiske færdigheder afprøves på de to sejlskibe SVANEN og THYRA.
14-07-2006 - kl. 08:17

Rejsebrev fra Hold II på SVANEN & THYRA
Af  KTASP Claus Rasmussen

Mandag d. 26/6 mødtes vi forventningsfulde ved kajen på Flådestation Frederikshavn, hvor SVANEN og THYRA lå og ventede på os. Foran os havde vi 4 uger med sejlads, hvor vi skulle afprøve de teoretiske færdigheder, vi havde tilegnet os de sidste 5 måneder på SRS.
Mandagen startede med en velkomst samt præsentation af skibene, dets besætninger og selve turen.

Vi skulle første dag ud på en mindre tur til Skagen, hvilket forløb ganske godt. Vinden var blæst lidt op til ære for os, og vi fik en forsmag på hvad sejlads med sejlbåd også indebærer, bl.a. kraftige søer, store krængninger og byger.

27/6
På kryds i temmelig høj søDenne dag skulle vise sig at være en tur vi ikke lige glemmer foreløbig. Afgang kl. 08:00 fra Skagen, næste stop Hanstholm.

En tur på kryds i temmelig høj sø, hvor vi var uheldige at få en flænge i genuaen på THYRA ved en af de mange vendinger.

Hurtigt blev genuaen dog bjærget, og fokken erstattede det tabte sejl. Klokken var 23:00 da vi lagde til kaj i Hanstholm, trætte og godt brugte efter en trods alt god dag på søen


28/6
For sejl i flot vejrNæste dag, onsdag, skulle afgangen fra Hanstholm vise sig at kræve alle mands opmærksomhed.

De kraftige bølger der stod lige ind i havneindløbet gjorde, at vi måtte gå ud for både motor og sejl. Storsejlet havde vi rebet fra starten da vinden var kraftig. Store søer væltede ind over os da vi satte fokken, og sejlkutterne huggede op og ned i de kraftige bølger.

Langsomt men dog sikkert kom vi fri af indsejlingen, og turen kunne gå ned mod Thyborøn, hvor vi ville få en dag ekstra i havn til lige at fordøje de første par dages indtryk og oplevelser.

29/6
Thyborøn redningsbådDet skulle vise sig at sommervejret så småt begyndte i Thyborøn. Det var også der, at der var tid til at vise sejlskibene frem for de mange lokale samt feriegæsterne, og. For nogle blev det også til en lille løbetur ved stranden, en forsmag på den dette togts obligatoriske løbetur ved North Sea Beach Marathon i Hvide Sande.

I Thyborøn fik vi også lejlighed til at komme en tur ud i bølgerne med redningstjenestens meget hurtige redningsbåd. Alt imens gjorde den lokale sejlmager i Thyborøn en flot indsats med at få repareret THYRAs genua.

30/6
SVANEN og THYRA med "flag over toppen"Fredag var der afgang til Hvide Sande, hvor vi var sat til at ankomme kl. 14:30. Vinden løjede i løbet af dagen, så vi gik for motor de sidste par timer.

Derfor var det oplagt at få skibene gjort fuldstændig klar til en storslået ankomst i hvid 3A, samt salut fra både SVANEN og THYRA. Klokken var 14:30 da kanonslagene rungede i Hvide Sande havn, og ingen på havnen kunne være i tvivl om at vi var ankommet.

I havn blev flag over toppene sat og vi fik gæster ombord, bl.a. byens borgmester, kommunaldirektøren, folk fra marineforeningen, samt folk fra Foreningen Havnen. Senere samme aften

1/7
Om lørdagen var vi inviteret til morgenmad hos den lokale marineforening. Dette blev holdt i sammenhæng med indvielsen af deres nye, flotte lokaler i Fiskeriets Hus. Kl. 13 var SVANEN og THYRA værter for en lille sejltur på det spejlblanke Vesterhav. Omkring 14 folk havde i en lokal konkurrence vundet en tur med sejlkutterne, men vind var der intet af, så vi loggede ikke mange sømil de par timer turen varede.

2/7
Besætningen klar til at deltage i løbeneNorth Sea Beach Marathon stod på programmet om søndagen.

Der kunne vælges mellem 5, 10, ½ marathon eller alle 42,195 km. 4 havde valgt ½ marathon, 8 var tilmeldt 10 km og dem der havde valgt at tage vagten ombord nøjedes med 5 km.

Fælles for løbene var at det foregik nede i det hårde, til tider meget bløde sand, nær vandkanten langs den jyske vestkyst. Alle nåede helskindet i mål trods varmen og det bløde sand.

En af de ny aspiranterOm eftermiddagen påmønstrede 2 amerikanske kadetter, Greg og Fillipe fra US NAVY, samt en dansk værtskadet.

De skulle med i den efterfølgende uge frem til vores ankomst i Århus, hvor de der ville overgå til andre enheder i Søværnet.

3/7
Mandag skulle vi nordpå igen, og forlod Hvide Sande tidligt om morgenen. Vi havde kurs mod en ankerplads i Nissum Bredning, hvilken vi ankom til sent om aftenen. En fin dag for sejl hele vejen. Krogen røg i på 6 meter vand og de næste par dage skulle gå med sejlads igennem Limfjorden, et virkeligt flot område også at se fra søsiden.

4/7
Oddesundbroen i næsten havblikFørste stop var Nykøbing M, en hyggelig lille by i det nordjyske. Her skulle vi ligge til om onsdagen, hvor planen for den dag var at nå til Ålborg.

Undervejs til Nykøbing M passerede vi for første gang på togtet en lille bro, Oddesundbroen. Farvandet i Limfjorden var meget roligt og vejret var skønt.


5/7
LYNX S-170 hilser påDet midterste lange stykke fra Nykøbing M. til Ålborg foregik dog for motor, eftersom der var smalt mange steder, samt at vinden var lige i øst. Igen havde vi bropassage ved Sallingsund og Aggersund.

Under turen blev vi hilst på af en af Søværnets Lynx helikoptere (halenr. S 170), der havde spottet os blandt de mange andre sejlbåde.

6/7
Torsdagen i vores anden uge af togtet skulle gå fra Ålborg og helt til Tunø, vest for Samsø. Vi gik fra Skudehavnen kl. 07, således at vi undgik alt morgen-trafikken.

Endnu 2 broer skulle passeres og resten af turen i Limfjorden foregik med sejlads i mærker. Et kort ophold i Hals ved middagstid for at fylde vand på tanken og af sted det gik ud i Ålborg Bugt.

Solnedgang i KattegatUden for Hals Barre konstaterede vi at en lystsejler var gået på grund på den lave grund N for indsejlingen. Dette blev indrapporteret og lystsejleren fik den fornødne hjælp til at komme fri.

Vinden løjede helt af ved 21-tiden, da vi var nået til farvandet ud for den nordlige del af Djursland, og resten af turen gik for motor ned gennem Kattegat. En tur der varede hele natten, hvilket gav anledning til at sejle vha. de mange fyr der omgav os.

Det forløb vældig godt, og morgenholdet på THYRA kunne kl. 0700 kaste ankeret syd for Tunø, hvor vi skulle ankomme senere på formiddagen. Efter klargøring af dæk, blev der tid til en baderulle i det friske hav.

7/7
Tunø - næsten som en Morten Koch-filmKl. 1030 lå vi ved kajen i Tunø Havn. SVANEN kom ind ved 13-tiden efter at have opankret syd for Grenå i løbet af natten.

På Tunø blev tiden nærmest skruet 70 år tilbage, ren Morten Korch. Men sikke et liv der var at finde, på den dejlige lille danske perle af en ø. Ingen larm m.v. der kunne forhindre os i at indhente lidt kræfter efter nattens sejlads.

8/7
Fra Tunø skulle turen denne lørdag gå op til Århus. I Århus hilste vi på CH SOK, der var nede og overrække to nye gennakker til sejlkutterne. Det var et led i den kampagne SOK kører i samarbejde med flere organisationer om at være vågen overfor oliespild og – forurening i vores farvande.


208 m2 sejldug med skriften ”Bliv Havmiljøvogter” skulle være med til at gøre yderligere reklame for SOK´ s kampagne, som vi også deltager i ved at dele foldere ud til de mange folk, der selv har båd eller kender nogle, der er ivrige sejlere.

SVANEN og THYRA i Århus, hvor CH SOK forærede nye genakker ifm Havmiljøvogter-kampagnenI Århus lå vi sammen med en båd fra Søsportens Sikkerhedsråd som sejler rundt til danske havne om sommeren og udbreder kendskabet om sikkerhed til søs.

Århus var også endestationen for vores amerikanske venner, der efter en vellykket uge med SVANEN og THYRA skulle over på bl.a. LAXEN de efterfølgende dage.

9/7
Søndagsturen gik til Bogense, hvor vi ankom ved 17-tiden. Vejret havde ikke været det bedste, lidt regn og optræk til torden.

Der var en lille kamp om at komme først til Bogense, men begge både kom ind med så lille en margen til hinanden, at vi lodSejlads i det trafikkerede Lillebælt SVANEN få æren for en gang skyld.

10/7
Planlægningen for om mandagen bød på noget spændende sejlads igennem Lillebælt.

Her var både strøm og vind meget afgørende for hvordan vi kom igennem, og det blev til en rigtig god oplevelse at manøvrere i det travle farvand.

Vi ankom til Assens ved 14-tiden, samlet sejltid 6 timer, hvor størstedelen af sejladsen foregik i fyrlinier.


11/7
Ærøskøbing var målet for om tirsdagen i tredje uge af togtet.

Sejlads i god vind fra sydvestGod vind fra SW fik bragt os til den sydfynske købstad. Det blev dog til et par kryds dernedad, da vi ikke helt kunne holde fri af nogle af de mange småøer.

Med få minutters mellemrum lagde begge både til i den gamle havn, og der var hurtigt en del folk henne og se hvilke skibe der var ankommet.

12/7
Ligesom sejladsen i Lillebælt om mandagen skulle onsdagens sejlads bringe os igennem et trafikeret farvand, nemlig Svendborgsund.

De nye genakker afprøvesIgen var der sejlads i fyrlinier og Svendborg er jo et af de 5 steder i Danmark hvor sideafmærkningen skifter, hvilket man skal være opmærksom på.

Vi kunne næsten klare hele den snoede rute for sejl, men vinden drillede til sidst således at vi måtte gå lidt for motor, inden vi atter kunne sætte genuaen for at styre mod Rudkøbing på Langeland.

Det blev også dagen hvor begge både for første gang eksperimenterede med deres nye gennakker.

13/7
Til rors ved sejlads for motorFra Rudkøbing til Korsør torsdag skulle vise sig at blive for motor, da der ingen vind var at hente.

Vi tog op langs vestsiden af Langeland og støttede 030 hele vejen op til indsejlingen til Korsør

En flot sommerdag til at gå på leavex, vel mødte igen tirsdag d. 18/7.