29-06-2006 - kl. 14:22
De grønlandske slædehunde er en vital del af SIRIUS’ arbejde. Uden dem kommer slæden ikke mange meter på indlandsisen, så udvælgelsen af et nyt kuld er ikke overladt til tilfældighederne.
For at være helt sikre på, at det er gode og sunde hunde man tager ind, deltager dyrlægen i Ilulissat såvel som SIRIUS' egen dyrlæge samt tre mand fra slædepatruljen.
Hundene skal være fysisk stærke, have store lange ben, store poter og så skal de være rolige.
Så det er langt fra som at tage ned til den lokale kennel og vælge den sødeste hvalp. Hundene skal være gjort af et solidt stof - især mentalt.
- Trækkraften kan vi altid lære dem, men sindet er en del af deres opvækst, så vi ”går lidt til dem” for at se hvordan de reagerer. Hvis de er frygtsomme kan vi ikke rigtig bruge dem, forklarer den hundeansvarlige for SIRIUS, oversergent Per Jessen.
Efter en karantæneperiode på to uger, hvor man skal sikre, at hundene ikke har sygdomme, er hundene klar til at komme til patruljens hovedstation Daneborg, hvor de næste tre uger går med grundlæggende lydighedstræning. Det forventes, at det seneste kuld indgår i et spand til november.
Når pensionsalderen truer
SIRIUS har omkring 90 hunde til de i alt seks spand á 13-14 hunde patruljen har. En hund har maksimalt seks år i sig, hvor den kan være med i et spand. På den tid når den at tilbagelægge over 20.000 kilometer på indlandsisen.
Hvis hunden ikke er for slidt til at leve bliver den pensioneret og sendt til Station Nord eller Mestervig, hvor den kan nyde sit otium. Hvis ikke, bliver den aflivet.
- Det er den trælse del af jobbet. Det er ikke en sjov dag, når man skal aflive en hund der har slidt og slæbt for en i tykt og tyndt, fortæller Per Jessen.
Og de barske folk fra SIRIUS har bestemt deres bløde punkt i slædehundene, som alle får navne og som folkene sagtens kan kende fra hinanden.
Når det nye kuld hunde har overstået karantæneperioden, bliver de fløjet direkte fra Ilulissat til Daneborg. Købet er en del af programmet for opfriskning af "stammen", der bl.a. omfattede indkøb af hunde i Qaanaaq forrige år. Om to år forventes indkøb af yderligere et antal hunde et sted fra kysten.
Hvis du er til hunde og storslåede naturoplevelser er Siriuspatruljen måske noget for dig. Hvis du vil vide mere, kan du klikke ind på nedenstående link - ansøgningsfristen for optagelse i Siriuspatruljen er 1. august.
Læs mere om SIRIUS
-------------------------------------------------------------------------------
Hvis du har kommentarer til artiklen, så send en mail til:
Redaktionen@mil.dk