Servering af røde havaripølser og krigskakao
27-07-2009 - kl. 14:49
For et stykke tid siden rettede borgerne i Narsarsuaq henvendelse til EJNAR MIKKELSEN i f.m. med at inspektionsfartøjet anløb Narsarsuaq i f.m. en personeltransport mellem Grønnedal og Narsarsuaq. Borgerne ville gerne se skibet og høre lidt om hvilke opgaver skibet løser for Grønlands Kommando i hverdagen.
Ved Grønlands Kommandos mellemkomst blev der arrangeret en besøgsaften om bord herunder demonstration af SAR –fartøj og gummibåd. Aftenen begyndte ved 19 tiden med ankomst af ca. 120 besøgende, her iblandt ca. 35 børn. Der blev arrangerede rundvisninger om bord, herunder mulighed for at besigtige SAR-fartøjet på nært hold. Rundvisningerne sluttede med en servering af røde havaripølser og krigskakao, sodavand og chips m.v. på EJNAR MIKKELSENS helikopterdæk.
De mange gæster nød solen og aftenstemningen på helikopterdækket, hvor der var stillet borde og stole op. Besætningen benyttede lejligheden til at svare på spørgsmål og hygge med de mange fremmødte. Omkring kl. 21 gik de mange gæster fra borde – og hvert af de mange børn fik en stor slikpose med hjem.
EJMI