Spring til indhold Spring til søgning på Forsvaret.dk Spring til højrebar
1. Eskadre
Forsvarets logo
21. maj 2012

Indholdsområde

 
Sjældent møde 
HVIDBJØRNEN, KNUD RASMUSSEN og BIRKHOLM
HVIDBJØRNEN, KNUD RASMUSSEN og BIRKHOLM
Torsdag d. 28. maj sås et sjældent syn i Nordatlanten. Tre af flådens skibe mødtes lige syd for Island.
03-06-2009 - kl. 11:58
LT-r Jakob Edvardsen, HVIDBJØRNEN

Inspektionsskibet HVIDBJØRNEN kom fra Reykjavik for at overtage opgaven, med at eskortere søopmålingsfartøjet BIRKHOLM, fra Inspektionsfartøjet KNID RASMUSSEN på den sidste del af rejsen til Grønland.

Med høj sol og ganske få og små bølger var det en fryd at være på vandet og fra alle tre skibe, blev det pittoreske sceneri fotograferet livligt. Helikopteren var i luften, dels for at træne helikopterhåndtering med KNUD RASMUSSEN, dels for at forevige seancen fra luften.

Efter vellykket helikoptertræning var der kortvarigt formationssejlads, hvorefter KNUD RASMUSSEN vendte om og sejlede tilbage mod Færøerne. BIRKHOLM og HVIDBJØRNEN fortsatte mod Grønland.

Se billedet i stor størrelse her