Spring til indhold Spring til søgning på Forsvaret.dk Spring til højrebar
DANEX 05
Forsvarets Mærke
23. maj 2012

Indholdsområde

 
Glad nysgerrighed til vands og til lands 
HDMS ABSALON
Normalt er det en luksusliner med drømme om prægtige aftenfester og fjerne eksotiske lande, der i ny og næ ligger til kaj ved Langelinie eller Esplanaden.
10-09-2005 - kl. 16:49

Af SPAO LT Helle Kolding, SVN
Foto: MAJ Lars P. Juhl, FLV

Men i denne weekend kunne københavnerne vågne op til en hel lille armada af grånende svaner i morgendisen. Og mens solen hurtigt brød igennem og viste sig smeltende hed gik hundredevis  af Københavnere en ”tur ned til havnen”, for at se nærmere på de store grå skibe.

Turister godt blandet med lokale byboere, familie, venner og bekendte og alle andre travle forbipasserende, fulgte havnekajens toppede brosten og så på krigsskibe.

Kø for at komme ombord på ABSALONOg man kan ikke bare se på dem. Man kan faktisk også både spørge og røre. For både i dag og i morgen er der i eftermiddagstimerne åbent skib, hvor alle interesserede kan kigge indenfor på de danske og enkelte udenlandske fartøjer.Allerede en god halv time før skibene åbnede her i eftermiddag, begyndte de første køer at danne sig ved PETER TORDENSKIOLD og ABSALON.

Folk ventede tålmodigt i sensommervarmen, men trods ventetid og varme, var spørgelysten stadig frisk.

Sejlbåde tæt på skibeneIkke kun på landjorden var der ivrig interesse for skibene. En række private sejlbåde, motorbåde og små lystsejlere tog et nærkig fra søsiden og sejlede tæt forbi den stoute flåde.

De mange havnerundfarter fik da også en ekstra bonus på turene rundt, og det var tydeligt at flådefartøjerne kunne få turisterne til at finde kameraerne frem som en ekstra hilsen fra København.