Spring til indhold Spring til søgning på Forsvaret.dk Spring til højrebar
Øvelse DANEX 06
Forsvarets Mærke
23. maj 2012

Indholdsområde

 
Udviklingen i regionen i 2006 

Kort over områdetJanuar 2006.
MS ISLANDIA PRESTIGE, en route til Islandia med olie fra Nordvendia, går på grund i trafikseparationsrenden ved Hatter Barn og er skyld i en miljøkatastrofe af episk størrelse.

Marts 2006.
IMO iværksætter et maritimt trafikkontrolsystem efter et voldsomt pres fra Dania og Swedlandia, for at få kontrol over trafikken igennem Storebælt og Kattegat. For at beskytte miljøet bliver brug af lods igennem farvandet obligatorisk.
Islandia afviser at godkende trafikkontrolsystemet og hævder, at det er et danisk forsøg på at genere den islandiske olieindustri, den internationale maritime trafik og islandisk handel i almindelighed.

Maj 2006.
Islandiske flådeskibe begynder at stoppe og inspicere daniske skibe i international farvand, idet de påstår, at Dania importerer våben for at iværksætte et angreb på Nordvendia og støtte VR.

FN Sikkerhedsråd afholder møder, hvor der drøftes den voksende situation mellem Islandia og Dania samt fordømmelse af Islandias visitats og etniske udrensninger.

Juni 2006.
Dania bekendtgører, at deres flåde vil begynde at eskortere daniske handelsskibe fra Falsterbro L/H til Skagen.

Juli 2006.
Efter at den islandiske flåde har trukket sig tilbage i et par uger, angriber og sænker en islandisk og en danisk patruljebåd hinanden i slutningen af juli, da et islandisk skib insisterer på at borde en danisk coaster, der er mistænkt for at sejle med våben til VR.

August 2006.
En danisk korvet skyder på en islandisk torpedobåd.

Under er ekstraordinært møde i FN Sikkerhedsråd fordømmes spændingen i den vendiske provins, rækken af flådetræfninger mellem islandiske og daniske styrker og VR’s terroraktiviteter, og FN Sikkerhedsråd konkluderer, at der har været et brud på freden i regionen. FN Sikkerhedsråd fordømmer foruden grusomhederne og den etniske udrensning i Odd Shire.

Set i lyset af dette beslutter FN Sikkerhedsråd, at påkalde FN Sikkerhedsråd Resolution 5110 og indfører en våbenembargo mod skibsfart til Vendia. Ydermere beder de NATO om at deployere en flådeenhed fra reaktionsstyrken til området for at opretholde freden i regionen og håndhæve embargoen mod Vendia. NATO Stående Maritime Styrke gruppe 1 forventes at ankomme til området den 8. eller 9. september.

Den islandiske regering udskiber tungt bevæbnede tropper, bæltekøretøjer og artilleri til Nord Vendia for at nedkæmpe VR, idet de ignorerer betingelserne for våbenhvilen. Adskillige rapporter indikerer, at Islandia flytter ekstra mekaniserede tropper mod havnene Hundested og Køge.

Tilbage