Flyvning i lav højde
En vigtig forudsætning for et effektivt forsvar af Danmark. Lavtflyvning bruges når et fly yder støtte til soldater på jorden, samt når en helikopter skal operere lige over terrænet.
Hent folderen om Flyvning i lav højde her
EPAF - European Participating Air Forces
Europæisk kampflysamarbejde
For små nationer kan det være en udfordring at stille et robust styrkebidrag til internationale operationer, så det giver god mening at to eller flere NATO-lande samarbejder om at løfte en opgave.
Hent folderen her EPAF og EEAW
Flyvevåbnet vil i fremtiden i langt højere grad skulle varetage opgaver ude i verden, men samtidig vil de nationale opgaver med suverænitetshåndhævelse af Danmarks grænser, redningstjeneste og lignende opgaver stadig skulle løses.
Det danske Flyvevåben - Nu og i fremtiden
Danmark skal have nyt kampfly for:
-
fortsat at kunne udfylde rollen som luftens politi over Danmark og imødegå evt. terrortrusler.
-
fortsat at råde over et højteknologisk og sikkerhedspolitisk virkemiddel.
-
fortsat at kunne gøre en forskel i internationale kriser.
-
fortsat at kunne indsættes overalt i verden hurtigt, præcist og effektivt med minimale civile og militære tab til følge
-
fortsat at styrke Danmarks position som et videnskabs- og forskningsbaseret samfund.
Klik her for at hente folderen i pdf format
Flyvevåbnet er titlen på Flyvevåbnets blad, som skildrer stort og småt, der rører sig i Flyvevåbnet.
Trykt oplag 8500 stk