Spring til indhold Spring til søgning på Forsvaret.dk Spring til højrebar
Gardehusarregimentet
Forsvarets mærke
18. december 2017

Globalnavigation

clear

Indholdsområde

 
Navnenyt ved regimentet sommer 2005 
Navnenyt ved regimentet.
29-09-2005 - kl. 08:32

Bataljonschef
Oberstløjtnant  J. Fahrendorff, netop hjemvendt efter  fire års tjenesteOberstløjtnant  J. Fahrendorff  & J.H. Garly  ved NATO HQ SHAPE i Belgien, tiltræder den 1. september 2005 som chef for I Panserbataljon. Oberstløjtnant J.H. Garly skal fra samme dato gøre tjeneste ved Hærens Operative Kommando.











Udnævnelse
Premierløjtnant B.H. Hansen, Premierløjtnant G.P. Tsang, Premierløjtnant K. Blide-Helsmark, Premierløjtnant S.K. Andersen, er den 30. juni 2005 udnævnt til kaptajn.
Udnævnelse 30. juni 2005


JubilæumJubilæum 30. juni 2005
Oversergent Per Michael Clausen har den 30. juni 2005 fået udleveret sit 25 års gratiale.














25 års jubilæumsgratiale
Den 1. august 2005 blev der udleveret 25 års jubilæumsgratiale til kaptajn Klaus Hauder, seniorsergent Jesper Bo Laursen, overkonstabel af 1. grad Morten Bornemann Baudtler, overkonstabel af 1. grad Jan Henning Larsen, overkonstabel af 1. grad Einer Wilhelm Laursen, overkonstabel af 1. grad Bøje Michael Støckel og overassistent Helle Skotte.
25 års jubilæumsgratiale