Spring til indholdSpring til søgning på Forsvaret.dkSpring til højrebar
Hærens Operative Kommando
Forsvaret
09. februar 2010

Indholdsområde

 
Nato Training Mission - Iraq 

NATO Training Mission blev etableret i august 2004 efter ønske fra den midlertidige irakiske regering.

Det danske hold foran NTM-I hovedkvarter i Bagdads Internationale Zone (april 2009).

Det danske hold foran NTM-I hovedkvarter i Bagdads Internationale Zone (april 2009).

Formålet med Nato Training Mission (NTM-I) er at gennemføre uddannelse af irakiske officerer og befalingsmænd. NATO´s assistance skal medvirke til, at Irak udvikler en effektiv og demokratisk ledet sikkerhedssektor.

NTM-I arbejder tæt sammen med den amerikansk ledede koalition om opbygningen af den irakiske sikkerhedsstruktur. Arbejdet er fordelt mellem koalitionen og NTM-I, hvor NTM-I generelt har sit fokus på rådgivning og uddannelse på det strategiske niveau.

NTM-I assisterer med at opbygge skoler for højere militære uddannelser, at rådgive nationale operationscentre, koordinere udenlandske materieldonationer, koordinere udenlandske uddannelsestilbud samt at opbygge den irakiske Uddannelses- og Doktrinkommando, som skal stå for al militær uddannelse i Irak.

NATO personel løser ikke operative opgaver og deltager hermed ikke i kamphandlinger. NATO personel har dog retten til at forsvare sig selv og sine elever mod angreb.

Personellet
Der er i øjeblikket 10 danske officerer og befalingsmænd ved NTM-I, og alle er stationeret i Bagdad Internationale Zone i centrum af byen.

NATO missionen består af ca. 185 militære medarbejdere fra NATO- og partnerskabslandet Ukraine. Personellet fra Danmark kommer fra hæren, søværnet, flyvevåbnet og hjemmeværnet, og graderne strækker sig fra oversergent til oberst/kommandør. Det danske kontingent arbejder ikke som en særlig dansk enhed, men er spredt i NTM-I organisationen, og alle har derfor udenlandske kolleger, og de fleste har udenlandske chefer.

Arbejdet for NTM-I består hovedsageligt i stabs eller rådgivningsopgaver, hvor NATO personel er rådgivere for irakiske kolleger i uddannelsesinstitutionerne. En del af personellet varetager normale stabsfunktioner som i en dansk stab med henblik på at få NTM-I stab til at fungere i dagligdagen.

NTM-I Hovedkvarter
NTM-I hovedkvarter ligger i Bagdad Internationale Zone i det tidligere kulturcenter, som er en del af paradepladskomplekset, som er kendt for de krydsede sværd i hver ende af pladsen. Hovedkvarteret har til opgave at knytte missionens forskellige aktiviteter sammen og indeholder de forskellige afdelinger og sektioner, som et normalt hovedkvarter indeholder.

NTM-I fremskudte hovedkvarter Al Rustamiyah
NTM-I fremskudte hovedkvarter ligger i Al Rustamiyah 11 km sydøst for Bagdad centrum. Ved Ar Rustimiyah er den irakiske officersskole, og irakerne ønsker her at samle al officersuddannelse fra grundlæggende officersuddannelse og op til uddannelse af bl.a. oberster på et såkaldt War College. Det fremskudte hovedkvarter støtter rådgivningsfunktionerne knyttet til uddannelserne ved Ar Rustimiyah. Ingen danskere arbejder i det fremskudte hovedkvarter.

Nærmeste fremtid for NTM-I
Iraks regering ønsker et permanent samarbejde med NATO, og derfor er man ved at lave en langtrækkende aftale for samarbejdet mellem NATO og Irak. Indtil denne aftale er indgået, er der desværre ikke en gældende aftale, der sikrer NATO personels retsmæssige sikkerhed i Irak. For at beskytte det danske personel i missionen er der derfor for danskerne i missionen indført nogle begrænsninger på, hvad man må i missionsområdet. Disse begrænsninger bliver formentlig fjernet så snart, at Irak underskriver den langtrækkende aftale med NATO.

I takt med at irakerne får opbygget deres egne sikkerhedsstyrker, og hverdagen bliver mere almindelig for irakerne, bliver den internationale zone mindre, og flere bygninger overdrages til de irakiske myndigheder. Det nuværende hovedkvarter er placeret i det tidligere kulturcenter, som i efteråret planlægges overdraget til irakerne. NTM-I hovedkvarteret flytter derfor til andre lokaler indenfor den fremtidige internationale zone.