|
|
|
|
Indholdsområde
-
31-03-2004 Når soldater gør en forskel - Hærens FremtidSoldater bærer våben, og de er parate til at bruge dem, hvis det er nødvendigt. Det er det, de er uddannet til, men det er faktisk ikke det, de gør det meste af tiden, når de er ude i internationale operationer. 20-02-2004 Hærens fremtidHvordan vil hæren se ud i fremtiden? Hvor mange enheder skal der være? Hvordan skal de organiseres? Hvilke opgaver skal enhederne kunne løse? Hvilket udstyr og materiel vil vi se? Hvordan uddannes den enkelte soldat?
Spørgsmålene er mange, og nu vil du kunne finde nogle af svarene på denne hjemmeside under ”Hærens fremtid”, for i den kommende tid vil vi løbende bringe artikler, der giver baggrund og redegør for nogle af de forhold, der indgår i overvejelserne.
Vi lægger for med en artikel, der hedder ”Den moderne hær skal være fleksibel”, og der argumenteres for, at store dele af hæren skal bestå af et antal brigader samt en division.
|
|
|
|
|