Spring til indhold Spring til søgning på Forsvaret.dk Spring til højrebar
Hærens Operative Kommando
Forsvaret
25. maj 2012

Indholdsområde

 
Danske soldater i kamp igen 
AFGHANISTAN, Camp Bastion: Ingen danske soldater er kommet til skade under nye kampe mandag
05-12-2006 - kl. 12:21

Ingen danske soldater kom til skade, da den indsatte danske styrke mandag kom i kamp med oprørsstyrker i den afghanske Helmand-provins.

Mandag eftermiddag blev den indsatte danske styrke beskudt i samme område af Helmand-provinsen, hvor de danske soldater havde været i kamp natten til søndag. De danske soldater besvarede ilden fra oprørsstyrkerne, og det kom til skudvekslinger over flere timer. De danske soldater indsatte håndvåben, støttevåben og morterer. Samtidig blev de støttet af kamphelikoptere og fly. Ingen danske soldater kom til skade.

Det er ikke muligt at konstatere, om og hvor store tab der er blandt oprørerne.

Kamphandlingerne fandt sted omkring en landsby ca. 15 km fra Musa Qala.
 
De militære operationer i den nordlige del af Helmand-provinsen er med til at hindre oprørsstyrkerne i området i at påvirke genopbygningsarbejdet i byerne Gereshk og Lashkar Gah længere mod syd, hvor der fortsat er forholdsvis roligt.