Spring til indhold Spring til søgning på Forsvaret.dk Spring til højrebar
Den kongelige Livgarde
Forsvarets logo
25. maj 2012

Indholdsområde

 
Søværnets 500 års jubilæum 
Bataljonen støttede Søværnet i forbindelse med 500 års jubilæet.
18-08-2010 - kl. 08:22

I Bataljon ved Den Kongelige Livgarde støttede Søværnets 500 års jubilæum

Som overskriften på artiklen antyder, havde Livgarden en lille andel i at hjælpe Søværnet med at fejre deres 500 års jubilæum.

I forbindelse med jubilæet ville der komme en masse udenlandske sømænd til København, og Søværnet ville gerne have, at de fik en oplevelse måske lidt ud over det sædvanlige. Derfor havde de bedt I Bataljon ved Den Kongelige Livgarde (I/LG) om hjælp til at underholde frivillige fra mandskaberne fra de forskellige nationers skibe i et par dage. I/LG planlagde aktiviteterne, og soldater fra 4. kompagni stod for gennemførelsen af de forskellige aktiviteter.

Vi udsatte sømændene for nogle forskellige discipliner, som er typiske for hæren og nok ikke så kendte for vores sejlende kollegaer. Aktiviteterne var følgende:
• Holdløb gennem feltforhindringsbanen
• Håndgranatkast
• Skydning med FX våben
• Tur gennem terrænet i pansret mandskabsvogn

Formålet var at give dem en oplevelse, og lade dem prøve ting, de formentlig ikke havde prøvet før, og få de forskellige nationaliteter blandet, så der blev en lejlighed til at udveksle maritime erfaringer på tværs af landegrænser.

Den første dag kom der ca. 50 mand, fordelt på franskmænd, amerikanere, nordmænd, tyskere, svenskere, finner, nogle enkelte polakker og selvfølgelig danskere. Efter have fået dem op på 4 geledder, hvilket ikke var helt nemt, fik de præsenteret dagens program samt hvilket hold, de var på.

Deltagerne fra Søværnet klar til at blive delt op i hold 
Holdopdeling.

Det var indtrykket, at løb og specielt feltforhindringsbanen måske ikke lige er det, alle nationers sømænd (M/K) træner allermest, men det var godt at se, hvordan de hjalp hinanden, og samarbejdet fungerede godt på trods af gruppernes multinationale sammensætning. Det var nogle trætte, forpustede og engang imellem våde, men tilfredse sømænd, der kom over mållinjen.

Gennemførelse af forhindringsbane
Gennemførelse af feltforhindringsbane.

Ved håndgranatkast var niveauet svingende - lige fra ringe til fremragende, men det måtte konstateres, at flere af sømændene ville kunne give mange fra hæren baghjul i den disciplin.

Vi havde fået dispensation fra Hærens Kampskole til, at vi kunne lade sømændene skyde med FX våben, hvilket vi var meget glade for, da vi så kunne vise dette glimrende uddannelsesværktøj, som sømændene ikke kendte. Men helt uefne med et gevær er sømænd ikke. Det blev til gode resultater på de ti-delte ringskiver.

Sidste aktivitet var en tur gennem terrænet i et par pansrede mandskabsvogne, som kørerne og mekanikkerne nede ved 4. kompagni havde arbejdet hårdt på at få klar. Ingen tvivl om, at der nok var den største oplevelse for sømændene.

Dagen efter havde rygtet spredt sig, og omkring 80 mand mødte op. Franskmænd, amerikanere, nordmænd, tyskere, svenskere, finner, et par englændere, en flok russere og  danskere.

Som dagen før så vi en masse gå-på mod, samarbejde, hjælpsomhed og brede smil over hele linjen.

Efter endt aktivitet begge dage blev de meget studerede og debatterede resultater talt sammen, og holdene blev samlet til den afsluttende præmieuddeling. Der var gaver til de to bedste hold, som blev uddelt af chefen for I/LG, Oberstløjtnant A. M. Pedersen.
Det næstbedste hold blev kaldt frem først, og de fik overrakt en batteridrevet mobiloplader. Herefter blev det bedste hold kaldt frem, og de fik en sort rygsæk med forsvarets navn og logo. Begge dage var resultatet mellem nummer 1 og 2 meget tæt.

Det var nogle meget glade sømænd (M/K), som forhåbentlig en oplevelse eller to rigere, der forlod Livgarden. Vi var glade for at vi kunne hjælpe søværnet med at fejre deres store jubilæum.