07-04-2006 - kl. 06:32
Farvandet ud for Sydnorge
Torsdag d. 6. april 2006
Ja, så går anden uge af BRILLIANT MARINER på hæld, og det er tid til at sende rejsebrev nr. 2, hvis det skal nå hjem, inden vi selv kommer hjem.
Anden uge har budt på gennemførelsen af et stort set up, hvor to flåder bestående af flere forskellige typer af enheder, spillede ud mod hinanden.
Lad os da tage fat i dette scenarie. Man skal forstille sig, at Danmark hedder Ashland og Norge hedder Oakland. De to nationer var ét land med et kommunistisk regime. I 1990 blev de delt og blev to selvstændige nationer. Ashland fik hurtigt indført et demokrati, mens Oakland blev til et post-kommunistisk diktatur. I de mange år, hvor de var én nation, har de to befolkninger naturligvis blandet sig med hinanden.
Det mærkedes især i den sydlige provins af Oakland, Roseland, med Kristiansand som hovedby.
Her befinder der sig et flertal af ashlændere. Det gør, at man beslutter, at nok er Roseland en del af Oakland, men provinsen skal have selvstyre.
Efter1990 stiger modsætningen mellem de to befolkningsgrupper i Roseland. Det fører til borgerkrig i provinsen og til væbnet konflikt mellem Ashland og Oakland. I Roseland dannes en militær gruppe, som kalder sig OAKLAND FIGHTERS. De kæmper for, at Roseland skal blive en fuld integreret del af Oakland. Overfor den gruppe står ROSELAND LIBERATION ARMY, som rekrutterer soldater blandt ashlænderne og den hær støttes af ROSELAND INDEPENDENCE PARTY. Som navnet siger, går det parti ind for selvstændighed for Roseland.
FN følger naturligvis nøje med i den stående strid mellem Ashland og Oakland omkring provinsen Roseland, og da der igen i begyndelsen af 2006 udbryder væbnede stridigheder mellem de to parter i Roseland, har man fået nok. 26. februar giver FN mandat til, at en forstærket NATO-flåde indsættes til at sejle op til Roseland og ”spille med musklerne”.
I begyndelsen af denne uge nåede NATO-flåden frem til Roseland og sejlede straks ind i landets territoriale farvand uden at spørge om lov. GLENTEN, der er en enhed i Oaklands flåde, blev sammen med den øvrige flåde sat i forhøjet beredskab, og sammen med andre enheder blev vi sendt på havet for at ”se” på NATO-flådens enheder.
Vi synes selv, at vi var godt rustede til en sådan mission. Vores øvelsesaktivitet op til denne uge har været på et højt plan. Navnlig i sidste uge, som vi allerede har fortalt om. Men nævnes skal det, at vi i tirsdags gennemførte en vellykket skydeøvelse. Et fly med en pose i halen fløj over os, kanonen blev indstillet og posen blev skudt ned. Sådan!
Tilbage til konflikten.
Mandag fik vi besøg af et TV- hold fra Oakland, der interviewede flere af os om bord på GLENTEN.
I går onsdag nåede vi frem til flere af NATO-flådens enheder, som krænkede vores territoriale farvand. Sammen med det gode skib TJELD, en lille, hurtig og meget vågen enhed, harassede vi først et fransk skib og siden PETO. Det engelske ord ”harass” betyder at pine, plage, chikanere, og det er netop, hvad vi gør: Chikanere. Vi sejler på alle mulige måder tæt på ”fjenden”, så tæt, som sikkerhedsreglerne tillader.
TJELD og GLENTEN lagde sig på et tidspunkt på hver side af ham, så han blev tvunget til at sejle den kurs, vi ønskede. Det handlede om at chikanere ham til at kalde os op, så vi kunne foreholde ham, at han uden tilladelse var sejlet in i Oaklands territoriale farvand, og at han skulle forføje sig bort hurtigst muligt. Stort set samme behandling fik PETO.
Natten til i dag lå vi for anker i en lille, meget smuk fjord i skærgården med TJELD på siden af os. Der blev mulighed for i den smukke aften at besøge hinanden. Det var meget hyggeligt.
I dag torsdag gik det løs igen. Nu måtte der ske noget. Det endte med at PETO blev skudt ned – ”blæst ud af havet”, som vi siger, og NATO-flåden sejlede ud af vores territoriale farvand. Det var i grunden bare det vi ønskede. Vi mener ikke, at nogen magt – heller ikke hverken FN eller NATO, skal have ret til at krænke Oaklands suverænitet, krænke Oaklands ret til at være herre i eget hus.
ALT SAMMEN VAR DET FOR ØVELSE!
Men ud over at deltage i øvelsen har vi jo også vort interne liv om bord. Natten mellem tirsdag og onsdag lå vi på siden af det tyske skib ELBE, også i en smuk fjord i skærgården.
Det gav os lejlighed til onsdag formiddag, mens vi endnu lå stille, at få givet skibet en ordentlig omgang rengøring. I det hele taget er der altid en masse vedligeholdelsesarbejde at tage fat på om bord på et skib som GLENTEN. Midt i det hele smed vi klud, moppe og støvsuger fra os og holdt gudstjeneste i officersmessen.
I skrivende stund – torsdag eftermiddag – er øvelsen forbi. Hvordan det senere gik med konflikten mellem Oakland og provinsen Roseland og Ashland, det melder historien intet om. Men måske kommer der på et andet tidspunkt en slutning.
Nu går det bare derudad over ”stepperne” for fuld gasturbine hjemad. Vi skal lige afvikle en skydeøvelse ved Sjællands Odde i morgen tidlig, inden vi når frem til Korsør.
Hov, vi har helt glemt vejret! I denne uge har det bortset fra et par ”smuttere” været rigtig ”flex-vejr”. Høj solskin, med udsigt til de endnu sneklædte norske fjelde og fladt azurblåt vand.
Vi på GLENTEN glæder os alle til at komme hjem og holde påskeferie efter en godt endt BRILLIANT MARINER.
Med venlig hilsen
Besætningen på GLENTEN.
Eigil Andreasen.
Orlogspræst.