06-01-2010 - kl. 15:05
Det forgangne år - 2009 - har endnu engang været et travlt og på mange måder skelsættende år for forsvaret; og dermed også for alle ansatte i forsvaret. Men midt i travlheden er det også vigtigt at huske på de af vores kolleger, som mistede livet eller blev hårdt såret under udførelsen af deres tjeneste i 2009. Mindet om dem går ikke tabt, selvom vi træder ind i 2010.
Forsvaret har i 2009 haft stor politisk bevågenhed, hvilket blandt andet er kommet til udtryk i først Forsvarskommissionens beretning og derpå forsvarsforliget, der træder i kraft, netop som vi træder ind i 2010. Et forsvarsforlig som sætter rammen for forsvarets virke frem til udgangen af 2014.
Forsvaret har i 2009 været engageret fra Grønland i nord, til kysten ud for Somalia i syd, fra USA i vest, til Afghanistan i øst i såvel nationale som internationale operationer. Der er ikke grund til at tro, at den store efterspørgsel efter forsvarets indsats og kapaciteter vil ændre sig i 2010 – eller for den sags skyld i perioden frem til 2014. Snarere tværtimod. Derfor skal vi i forsvaret fortsat prioritere vores evne til at løse de internationale opgaver, uden at de nationale opgaver glemmes. De er i høj grad også en del af forsvarets opgaveløsning, selvom de ofte får væsentlig mindre opmærksomhed end det internationale engagement. Afgørende for løsningen af forsvarets nationale og internationale opgaver er tillige en velfungerende hjemlig støttestruktur, som i vid udstrækning varetages af forsvarets civile medarbejdere. Støttestrukturen har igennem hele 2009 arbejdet med stor samvittighed og ildhu for at understøtte forsvarets operative virke.
Men det er selvsagt ikke kun omverdenen, der har stor bevågenhed på de internationale operationer. Forsvaret selv er ligeledes opmærksomme på de forhold og arbejdsvilkår, som vores udsendte enheder opererer under. Men den økonomiske situation gør det nødvendigt at prioritere for at sikre, at forsvaret også i det kommende forlig kan levere sin kerneydelse; nemlig løsning af operative opgaver. Derfor må alle vi, der ikke er udsendt i internationale operationer, være indstillet på, at det kan betyde en ændring i de forhold og opgaver, som vi måske har været vant til hidtil. Hvordan dette konkret vil udmønte sig, vil fremgå af den endelige plan for forligsimplementeringen. De konkrete planer for ændringer i forsvaret vil således falde på plads i løbet af 2010, hvilket dog ikke betyder, at alle ændringerne vil blive implementeret i 2010. Forsvarsforliget løber jo fra 2010 til 2014.
I 2010 har vi set en stigning af personel, som ønsker at gøre tjeneste i forsvaret. Det kan være svært at sige, om stigningen er en konsekvens af de initiativer, som blev iværksat i slutningen af 2007, eller om det skyldes den økonomiske situation i samfundet – hvad årsagen end måtte være, er det en positiv tendens. Men vi må også se i øjnene, at den økonomiske situation og forligets krav om rationaliseringer og besparelser – også på personelsiden – gør, at vi ikke kan imødekomme alles ønsker om ansættelse. Personelsituationen er således også et område, som det er nødvendigt at følge nøje i 2010.
Siden min tiltrædelse som forsvarschef i november 2009 har jeg besøgt vores soldater i Afghanistan, Kosovo og Libanon. Her har jeg mødt yderst engagerede og professionelle medarbejdere og soldater. Besøgene har også understreget betydningen af den hjemlige støttestruktur, som yder en vigtig indsats, der er medvirkende til at sikre, at vores udsendte enheder kan koncentrere sig om den opgave, som de er udsendt for at løse.
Der er ingen tvivl om, at også dette nye år vil bringe mange udfordringer til forsvaret, både herhjemme og i udlandet. 2010 byder også på to markante jubilæer. Søværnet kan fejre deres 500 Års jubilæum og flyvevåbnet deres 60 Års jubilæum.
Jeg vil endnu engang takke jer alle for den store indsats, I som medarbejdere i forsvaret har ydet ude såvel som hjemme i året, der gik. Det er på grund af jeres store engagement og loyalitet, at forsvaret og dets ansatte nyder stor respekt og anerkendelse – både i Danmark og i udlandet.
Jeg ønsker jer og jeres familier et godt og lykkebringende nytår.
KNUD BARTELS