|
|
|
|
Indholdsområde
Nyheder
-
14-05-2012 Jubilarstævne på Aalborg Kaserner.Trænregimentet/Jyske Trænregiments Soldaterforening afviklede i lørdags deres årlige jubilarstævne. Det blev som sædavanlig en kæmpesucces med flere end 350 deltagere. 10-05-2012 Trænregimentet fyldte 15 år.Trænregimentet kunne i dag, den 10. maj, fejrer 15 års fødselsdag. Dette blev markeret ved en stor og flot parade, hvorunder regimentets chef, Oberst Flemming Larsen bød velkommen til de mange gæster og regimentets personel.
Åben nyheden og læs mere.
10-05-2012 Indvielse af mindelund på Aalborg Kaserner.I dag, den 10. maj, blev der indviet en smuk mindelund på Aalborg Kaserner, til ære for de soldater, der herfra er omkommet i international tjeneste gennem tiden. Åben nyheden og læs mere. 09-05-2012 DMI-mesterskaber i fodboldMed Aalborg Kaserners Idrætsforening som arrangør blev der tirsdag-onsdag afviklet DMI-mesterskaber i fodbold.
Åben nyheden og læs mere. 26-04-2012 Forsvarets hurtigste løber kommer fra TrænregimentetEn meget glad PL Søren Abel Kofoed på det øverste trin af medaljeskamlen med det synlige bevis i form af vandrepokalen for bedste mandlige seniorløber.
De 10 km terrænløb blev løbet på 36 minutter og 31 sekunder!
26-04-2012 Fortjenstmedaljen i Sølv.Hendes Majestæt Dronningen har benådet chefsergent Henning Lassen med Fortjenstmedaljen i Sølv.
Henning Lassen er ansat i Logistikafdelingen ved Trænregimentet på Aalborg Kaserner.
29-03-2012 Vådt men godtSom et led i akklimatiserings- og reintegrationsprocessen for de af vore soldater, der vendte hjem fra Afghanistan i februar, var der arrangeret et besøg på Søværnets Sergentskole i Frederikshavn.
Åben nyheden og læs mere.
08-03-2012 DMI-mesterskaber i bordtennisMed AKIF som arrangør har der de sidste par dage været afviklet DMI-mesterskaber i bordtennis. Stævnet blev afviklet under perfekte rammer i Brønderslev Idrætscenter. Læs mere om stævnet i næste nummer af regimentsbladet, der udkommer sidst i marts. 07-03-2012 HOK's telefonavis lukkerHærens Operative Kommando har dags dato besluttet permanent at lukke telefonavisen (7010 1071).
HOK telefonavis har været anvendt til rutinemæssige meddelelser fra udsendte enheder og til meddelelser om særlige hændelser.
01-02-2012 Velkommen til de nye værnepligtige.Flere end 400 unge mennesker er i dag mødt op til aftjening af deres værnepligt/ret ved 1. Logistikbataljon. Cirka 80 af dem er piger, hvilket ikke er set før.
Trænregimentet byder dem alle velkommen på Aalborg Kaserner. 23-01-2012 Snefyldt nyjægerjagtTrænregimentet havde, i samarbejde med Naturstyrelsen, planlagt en jagt på øvelsespladsen for nye jægere. 23-01-2012 Omfattende gulvrenoveringMessen og Cafeterieudsalget i bygning 29 på Hvorup Kaserne er lukket i denne uge. Åben nyheden og læs hvorfor. 17-01-2012 NytårsgudstjenesteHærhjemmeværnsdistrikt Nordjylland har afviklet deres årlige nytårsgudstjeneste i Budolfi Kirke. 21-12-2011 God jul og godt nytårTrænregimentet ønsker alle en rigtig glædelig jul samt et godt og lykkebringende 2012.
Regimentet holder julelukket fra på fredag den 23. december til den 2. januar 2012. Der henvises til Hærens Operative Kommandoes døgnvagt Tlf.: 99 62 49 70
08-12-2011 Libanon-missionen er lukketDet danske forsvars deltagelse i United Nations Interim Forces in Lebanon (UNIFIL) er slut. Styrken er tilbage i Danmark og chefen, oberstløjtnant Steen Møller Pedersen, har tilbageleveret kommandofanen til chefen for Hærens Operative Kommando.
|
|
|
|
|