25-11-2011 - kl. 11:18
Øvelsesoplægget var et opkald fra et passagerfly på vej fra Kina til Billund. Undervejs bliver 2 passagerer syge. De melder om feber, muskelsmerter og hoster blod op. De syge er 2 unge mænd som har arbejdet i en fjerntliggende provins i Kina og som melder at en af deres kollegaer døde af influenza eller lungebetændelse umiddelbart inden afrejsen til Danmark.
”Opgaven for øvelsesdeltagerne er nu at afprøve karantænefaciliteter ved en hændelse med et større antal potentielt smittede personer, i forhold til de planer og procedurer der er udarbejdet, hvis sådan en situation skulle opstå”, fortæller Suzanne Lang-Jensen, der er formand for øvelsesledelsen og kommer fra AMK-Vagtcentralen i Region Syddanmark.
”En sådan hændelse vil blive behandlet i et tæt og intens samarbejde mellem, i dette tilfælde Flyvestation Skrydstrup, Politiet, Sundhedsberedskabet. Efterfølgende vil øvelsen blive evalueret og om nødvendigt vil planer og procedurer blive justeret” fortsætter hun, inden hun vender tilbage til øvelsen.