Eftersøgning og redning

9. august

  • 07.42.Det lokale beredskab og et redningsfartøj fra Klintholm Redningsstation blev indsat ved melding om en kæntret båd i Storstrømmen. Der blev ikke observeret tegn på, at der var sket en ulykke. 
  • 16.06. Redningshelikopteren fra Skrydstrup evakuerede en patient fra et skib i Nordsøen. Patienten blev fløjet til Esbjerg Sygehus.
  • 16.40. Beredskabet blev indsat ved melding om, at en surfer var i nød ved Broager. Surferen kom selv ind. 

10. august

  • 14.54. Et fartøj fra Hvide Sande Redningsstation undsatte en surfer, der var i nød. 
  • 16.01. To personer på paddle boards drev ud fra kysten ved Marielyst. Kystlivredderne fik reddet de to i land. 
  • 17.52. Forsvaret modtog melding om, at en kitsurfer var i nød. Surferen havde brækket et ben. Surferen blev hjulpet ind af en person på stranden og hentet af en ambulance. 
  • 18.59. Redningshelikopteren fra Aalborg evakuerede en patient fra et passagerskib i Skagerrak. 

11. august

  • 12.15. En redningshelikopter, patruljefartøjet Diana, det lokale beredskab og fartøjer fra Rønne og Neksø redningsstationer blev indsat ved melding om, at en person i en badering drev til havs ved neksø. Der blev ikke observeret tegn på, at der var sket en ulykke. 
  • 16.52. Redningshelikopteren fra Roskilde og det lokale beredskab blev indsat, da en sejler fandt en person i vandet ved Rørvig. 

12. august

  • 02.11. Redningshelikopteren fra Aalborg evakuere en patient fra et skib nord for Skagen. 

Maritime assistancer

9. august

  • 11.05. Sæby Redningsstation assisterede en sejler med motorstop ved indsejlingen til Frederikshavn. 
  • 11.58. Skagen Redningsstation assisterede en sejler med motorstop ved Skagen. 
  • 17.34. Dansk Søredningsselskab Faaborg assisterede en motorsejler, der var grundstødt ved Flæskholm. 
  • 21.01. En sejlbåd meldte, at den var stødt på grund ved Ærø. Den kom selv fri. 

10. august

  • 12.12. Klintholm redningsstation assisterede en sejlbåd, der var grundstødt ved indsejlingen til Grønsund. 
  • 12.14. Grenaa Redningsstation hjalp en sejlbåd med motorstop ved indsejlingen til Mariager Fjord. 
  • 14.11. Dansk Søredningsselskab København assisterede en lille fiskekutter med motorstop i Øresund. 
  • 14.18. Dansk Søredningsselskab Rudkøbing sejlede til assistance for en sejlbåd, der var stødt på grund ved Marstal.
  • 16.15. Gedser Redningsstation hjalp en tysk sejlbåd i havn. 
  • 16.36. Marinehjemmeværnsfartøjet Brigaden assisterede en tysk sejlbåd, der havde fået grej i skrue ved Langeland. 
  • 22.10. En båd meldte om motorstop i Hørup hav. Havaristen fik hjælp af en anden sejler. 

11. august

  • 07.46. Dansk Søredningsselskab Struer assisterede en motorbåd med motorstop ved Humlum Strand.
  • 19.35. En motorbåd meldte om motorstop ved Glatved Strand. En anden sejler kom til assistance. 

Olieobservationer/indsættelse af miljøberedskabet

9. august

  • 08.26. Et satellitbillede viste en mulig forurening 74 sømil vest for Hvide Sande. 
  • 11.43. Et skib meldte om en grundberøring ved Vordingborg. 
  • 19.33. Et satellibillede viste n mulig forurening 21 sømil nordvest for Hvide Sande. 

11. august

  • 10.00. Satellitbilleder viste mulige olieforureninger henholdsvis 16 sømil vest for Søndervig og 16 sømil vest for Hirtshals.