[Oprindeligt publiceret af Forsvaret]

Den danske styrke i Afghanistan bliver forstærket med en kampvognsdeling. 25 mand og tre leopard 2 A5 kampvogne kommer til at operere sammen med den danske kampgruppe. Den fjerde kampvogn bliver holdt i reserve. Danmarks bidrag til NATO’s styrke i Afghanistan kommer dermed op på cirka 665 mand.

Mere præcision
De danske styrker har i de seneste måneder været i hårde kampe med Taleban, hvor tre danske soldater er blevet dræbt. Med kampvogne ved sin side får de danske soldater bedre muligheder for at svare igen, hvis Taleban angriber dem. Leoparderne rammer mere præcist og har længere rækkevidde end de våben, danskerne i øjeblikket er bevæbnet med. Kampvognenes stærkere panser og bedre observationsmidler forbedrer også de danske soldaters muligheder overfor Taleban.

Bedre sikkerhed
Ifølge beslutningsforslag B 161, der godkender kampvognenes indsats i Afghanistan, skal kampvognene styrke operationssikkerhed, handlefrihed og muligheden for egenbeskyttelse for de danske soldater.

Se beslutningsforslaget her