[Oprindeligt publiceret af Hærstaben]



Soldaterne har tilbagelagt mange kilometer på langrendsski, som var den eneste transportmulighed på fjeldet. Foto: Natasha Hyge Andersen


Ski, sne og kulde har de seneste 14 dage været dagligdag for i alt 130 soldater fra gardehusarregimentet. Fordelt på to hold tog soldaterne på skift af sted til en uges anden militær træning, der blandt andet bød på snehuler, svævebaner og isklatring. Alt sammen udført under kyndig vejledning fra uddannede instruktører.  

- Soldaterne skal have nogle kundskaber, som de på et eller andet niveau kan bruge professionelt og personligt. De får kendskab til sne og langrend, men de lærer også at aflæse kort, aflæse sneen og klæde sig efter klimaet, fortæller seniorsergent Benny Pedersen, der er sagsbehandler i Enhedsuddannelsesafdelingen hos Hærens Operative Kommando og har arrangeret turen.



Soldaterne byggede i fællesskab to svævebaner, som de derefter afprøvede. Foto: Natasha Hyge Andersen


Soldater på glatis

Aktiviteterne har haft fokus på samarbejde og teambuilding for at styrke båndet mellem soldaterne, hvilket Benny Pedersen mener er vigtigt.

- Anden militær træning sætter enheden i en uvant situation, hvor alle kommer på glatis. Det gør, at de kommer tættere på og får mere tillid til hinanden. De stærke bånd er essentielle, hvis de kommer i problemer ude i felten, fortæller Benny Pedersen.

Og soldaterne kom på glatis flere gange. At færdes på langrendsski hele tiden og grave snehuler i fem timer er ikke noget, de er vant til.

- Aktiviteterne på turen ligger langt fra det, vi normalt laver. Jeg får nogle ekstreme oplevelser og bliver udfordret, fordi vi skal samarbejde på andre måder, fortæller konstabel Mikkel Kruhøffer Hendriksen fra 3. deling.

Se video fra træningen her