[Oprindeligt publiceret af Marinestaben]

I operationsrummet i Bunker 1 i Århus er juleaften en hyggeaften.
“Det afhænger selvfølgelig af, om vi får travlt med opgaver som skibe eller personer i nød på havet, skibe på grund, kollisioner og så videre. Så er vi nødt til at forlade hyggen. Vi vil gøre alt, hvad der er os muligt for at redde skibsbrudne sikkert i havn og hjem til deres familier”, siger kaptajnløjtnant Michael Senger, som i år har vagt juleaften.

Ellers er der dømt hygge for de ti vagthavende medarbejdere med traditionel dansk julemiddag og pakkespil. Og i anledning af højtiden er alle i 3A-uniform.

“Chef SOK plejer også at komme forbi og ønske God Jul. Det er en hyggelig tradition”, siger Michael Senger. 

Jul i Nordatlanten

På inspektionsskibet HVIDBJØRNEN er det ikke svært at finde julestemningen. Allerede i begyndelsen af december startede juleforberedelserne med klippedag og hygge med gløgg og æbleskiver. På HVIDBJØRNEN er der ikke mindre end fire juletræer, et i hver messe, og et i toppen af masten.

“Julen fejrer vi i Island. Juleaftensdag har Danmarks ambassadør på Island, Lasse Reimann, inviteret os til at deltage i den danske julegudstjeneste. Her vil en stor del af besætningen møde op iført paradeuniform”, fortæller Jimmy Skelmose, næstkommanderende på HVIDBJØRNEN’s B-besætning.
Der er kun at håbe på, at der ikke sker en katastrofe til søs i området omkring Island og Grønland i juledagene. Sker det, glemmer besætningen alt om julehyggen. Skibet skal inden for seks timer kunne forlade havn og komme de nødstedte til undsætning. 

Dans om juletræ


Kattegats Marinedistrikt forstår at
julehygge på vagten 
Hos Kattegat Marinedistrikt bliver julen også fejret. Seks mand passer vagten, som erfaringsmæssigt er stille og rolig. Der er pyntet op overalt, og julemenuen er ganske traditionel. Efter spisning er der dans om juletræ og pakkeuddeling. Kollegaerne, som ikke har julevagten, har samlet sammen og købt små gaver til juleholdet.

“Der er gjort noget ud af, at hver enkelt får en ting, som kendetegner personen. Hvis du for eksempel er fan af heavy metal rock, kan du sikkert regne med, at du får en cd med Helmut Lotti i julegave. Kun hvis du er meget heldig, ligger den nye cd med Guns´n´roses under træet”, siger varslingsoperatør Susanne Jakobsen. 

Andesteg på ABSALON

Besætningen på ABSALON må kigge langt efter stemningsfyldte snefnug juleaften. Men næstkommanderende Anders Frishøj forudser, at besætningen alligevel får en uforglemmelig jul:

“Juleaften vil vi pynte og tænde juletræ om formiddagen med hygge, gløgg og æbleskiver. Om eftermiddagen er der julegudstjeneste, hvor vi vil synge julesalmer og høre præstens juleprædiken, inden vi går til bords klokken 19.00”, siger Anders Frishøj.

Julemenuen er helt traditionel, med hvide og brunede kartofl er, rødkål og både flæskesteg og andesteg. Så selvom julen bliver fejret under fjerne himmelstrøg, er der alligevel et strejf af danske traditioner.

“Selvfølgelig bliver det en anderledes jul, men selvom tankerne vil søge hjemad, er vi ikke i tvivl om, at julen vil blive uforglemmelig”, siger Anders Frishøj.

De er på vagt i julen

• TRITON

• HVIDBJØRNEN

• TULUGAQ

• KNUD RASMUSSEN

• FREJA

• SAMSØ

• THURØ

• MAKRELEN

• ABSALON

• Marinedistrikt Kattegat

• Marinedistrikt Bornholm

• Operationsrummet Århus